• Slide 1
  • Slide 2

آینده صنعت ناوبری

دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم دستخوش تحولات عمیقی است. انقلاب دیجیتالی در حال تغییر شکل زندگی روزمره ما بواسطه مدل‌های تجاری و فرآیندهای شرکت‌ها است که تغییر جدیدی به ارمغان می‌آورد. فرصت‌های جدیدی که در پی آن ایجاد می‌شود در قالب خدمات جدید مبتنی بر هوش مصنوعی و همچنین چالش‌های جدید مانند تضمین امنیت زیرساخت دیجیتالی که به شدت به آن وابسته هستیم، می‌باشد.

تغییرات آب و هوا و گرم شدن کره زمین قبلاً تأثیراتی را ایجاد کرده است که امروز باید برای جلوگیری از تخریب بیشتر مدیریت شود. روندهایی مانند پیر شدن جمعیت در کشورهای توسعه‌یافته چالش‌های جدیدی را از منظر سیاسی به ارمغان می‍‌آورد اما همراه با آن فرصت‌های شغلی با الزامات جدید نیز ایجاد می‌شود. این "macrotrends" منجر به توسعه و ایجاد خدمات جدید همراه با فشرده‌سازی اطلاعات می‌شوند. وقتی این سرویس‌ها نیاز به داده‌های موقعیت‌یابی و زمان‌بندی در مقیاس جهانی دارند در راه‌حل‌های GNSS نیز تأثیر می‌گذارند. macrotrends شامل موارد زیر هستند:

تغییرات اقلیمی و گردش اقتصادی

با افزایش دمای جهان و سطح دریا حوادث سهمگین آب و هوایی رخ می‌دهد که تمامی آن‌ها ناشی از تغییرات اقلیمی است. به همین دلیل بایستی اقداماتی در راستای متوقف کردن و یا کاهش دادن اثرات بلندمدت انجام شود. GNSS با راه‌حل‌هایی سازگار با محیط‌زیست در زمینه حمل و نقل، کشاورزی پایدار و همچنین نظارت بر هواشناسی و تغییرات اقلیمی می‌تواند به پیش‌بینی و کاهش این حوادث مخرب کمک کند.

کلان داده

با توجه به حجم سرسام‌آور داده‌هایی که روزانه در حال تولید هستند، روش سنتی و معمول پردازش داده جوابگوی آن نیست و باید سیستم پیچیده‌ای برای پردازش کلان‌داده‌ها ایجاد شود. GNSS منبع داده اصلی است که اطلاعات مکانی و زمانی را به دنیای کلان داده‌ها ارائه می‌دهد. افزایش دستگاه‌های GNSS باعث اف5زایش تعداد اطلاعات مکانی و داده‌های زمانی می‌شود.

دیجیتال‌سازی و هوش مصنوعی

همانطور که انقلاب صنعتی چهارم مرزهای بین فیزیک، دیجیتال و دنیای بیولوژیکی را محو می‌کند، مدل‌های تجاری مبتنی بر هوش مصنوعی در قالب ماشین‌های محاسباتی و توان یادگیری خدمات داده‌ای گسترده‌ای را در بخش‌های مختلف ارائه می‌دهند. این داده‌ها نیاز به موقعیت‌یابی در فضای بیرونی دارند و GNSS راه‌حل ارجح برای این کار است.

امنیت سایبری

امنیت سایبری چالش بزرگی است که سازمان‌ها و افراد در دو دهه آینده با آن درگیر خواهند بود و بازاری با پتانسیل بالا در این زمینه شکل می‌گیرد. با توجه به این‌که تکنولوژی‌های مورد استفاده حال حاضر مبتنی بر اتصال (Connectivity-based) هستند، GNSS تاثیر زیادی بر روی اقتصاد و عملکرد صنایع و بخش‌های مهم دارد. آسیب‌پذیری GNSS می‌تواند بخشی از استراتژی‌های امنیت سایبری باشد که بایستی راهکاری برای آن در نظر گرفته شود.

اقتصاد نقره‌ای

هرچه اقتصاد جمعیت بالای 50 سال در کشورها و مناطق توسعه‌یافته بزرگتر می‌شود، فرصت‌ و نیاز به خدمات جدید و کاربردهای مبتنی بر GNSS بوجود می‌آید که قادر به رفع نیاز و تقاضای جامعه نقره‌ای مانند سلامتی سیار خواهد بود. اقتصاد مشارکتی تغییر الگو از مالکیت به دسترسی یکی از سریع‌ترین تجارت‌ها در تاریخ است. اقتصاد مشارکتی از خدمات اشتراکی بهره می‌برد و در حال حاضر مناطق زیادی را پوشش می‌دهد. GNSS یک فناوری کلیدی برای ارائه اینگونه خدمات که نیازمند اطلاعات جغرافیایی هستند، می‌باشد.

1- اقدامات در حال انجام در جهت معکوس کردن اثرات ناشی از تغییرات اقلیمی GNSS و کمک به نظارت بر آب و هواشناسی و تغییرات اقلیمی

سیگنال‌های GNSS حین انتقال از ماهواره‌ها به ایستگاه‌های زمینی، از لایه‌های مختلف اتمسفر زمین عبور می‌کنند. پایین‌ترین بخش این لایه جوی، تروپوسفر است که بعلت وجود بخار آب در این لایه، در انتشار سیگنال‌های GNSS تاخیر بوجود می‌آورد. این تاخیرها باعث جابجایی در دقت مکانی می‌شوند. با پردازش و تحلیل این اثرات، میزان بخار آب و کل تاخیر قابل ارزیابی است. از آنجایی‌که بخار آب فراوان‌ترین گاز گلخانه‌ای در اتمسفر است، ارزیابی آن برای پیش‌بینی آب و هوا (پیش‌بینی لحظه‌ای و بلند مدت) و نظارت بر تغییرات اقلیمی بسیار مهم است. یکی از اقدامات مهم در این زمینه می‌توان به تامین بودجه مالی اتحادیه اروپا در پروژه GNSS4SWEC اشاره کرد که در حال حاضر، سه سال از شروع آن می‌گذرد. هدف از این پروژه تولید محصولات پیشرفته و جدید تروپوسفری، بهره‌مندی از پتانسیل کامل ارزیابی بخار آب با GNSS چند منظوره در طیف گسترده‌ای از مقیاس‌های زمانی و مکانی، نظارت لحظه‌ای پیش‌بینی وضعیت آب و هوا تا داده‌های پژوهشی اقلیمی می‌باشد. از زمان نخستین انقلاب صنعتی رویکرد بشر مصرف منابع و مواد اولیه برای تولید محصولات و دور انداختن آن‌ها پس از استفاده بود. این عمل در نهایت منجر به افزایش زباله و تاثیرات آن بر آب و هوا و محیط‌زیست شد. پس از آن با تصویب بخشنامه‌ای، این محصولات با رویکرد استفاده مجدد از منابع و بازیافت آن تولید شدند و گام امیدوارکننده‌ای در مبارزه با تغییرات اقلیمی برداشته شد. ارزش افزوده‌ای که GNSS برای این چرخه اقتصادی با بکارگیری فرآیندهای چندگانه و نوآورانه ایجاد کرد شامل کمک به برنامه‌های مدیریت پسماند در شهرهای هوشمند، کمک به کاهش زباله و ضایعات در کشاورزی دقیق، افزایش بازده محصولات و برآورده‌سازی نیازمندی‌ها توسط راه‌حل‌های کارآمد و کشاورزی پایدار می‌شود.

2- ارزش افزوده GNSS در حوزه تحلیل کلان‌داده برمنظور پیش‌بینی و بهینه‌سازی

GNSS و کلان‌داده؛ نعمت یا بلا؟

نقش GNSS در زندگی روزمره رو به رشد و در حالپر رنگ‌تر شدن است. اطلاعات مکانی و زمانی به‌طور مداوم با تولید دستگاه‌های جدید سیار ایجاد می‌شود. ترکیب اطلاعات GNSS با پردازش کلان داده‌ها، امکان تصمیم‌گیری و استفاده از این دو تکنولوژی برای بررسی نتایج و اطمینان از صحت و ارزش داده‌های دریافتی را (وسایل نقلیه، هواپیما، مردم، حیوانات و غیره) فراهم می‌کند. بواسطه تبادل داده‌ها از طریق برنامه‌های مختلف موبایلی که از اطلاعات مکانی استفاده می‌کنند و یا ارائه می‌دهند، می‌توان هر کسی را در هر مکانی ردیابی کرد مانند عکس‌های آپلود شده در فضای ابری، پرداخت‌های انجام شده با استفاده از تلفن‌ها، برنامه‌های راهنمای سفر و غیره. استفاده از کلان داده‌ها همراه با GNSS در با توجه به امکاناتی که برای استفاده مخرب آن وجود دارد باید با دقت بیشتری مورد توجه قرار گیرد. توسعه و اجرای محیط ند منظوره GNSS باعث افزایش دقت مکانی و اطلاعات زمانی می‌شود و همچنین در معرض تداخلات کمتری قرار می‌گیرند بنابراین ارزش افزوده‌ای از طریق پردازش کلان داده‌ایجاد می‌شود. این راه‌حل می‌تواند خدمات پیش‌بینی و بهینه‌سازی پیشرفته‌ای را برای طیف گسترده‌ای از صنایع ایجاد کند و منجر به بهبود کارایی عملیات شود. بخش‌هایی از GNSS که پردازش کلان داده‌ها بیشترین ارزش را در آن به ارمغان می‌آورد عبارتند از راه‌حل‌های مصرف‌کننده، جاده، زیرساخت‌های بحرانی، هوانوردی، حمل و نقل بدون سرنشین، هواپیماهای بدون سرنشین و اتومبیل‌های خودکار و کشاورزی. امنیت حوزه دیگری است که کلان داده با گسترش دامنه نظارت بر آن می‌تواند کارایی خود را بهبود ببخشد. بنابراین امکان شناسایی روندها و تشخیص بهتر ناهنجاری‌ها در کل زنجیره این سیستم فراهم می‌شود. مشکل چنین محیطی انتخاب داده‌های مناسب است که پردازش کلان‌داده‌ها می‌توان به رفع این مسئله کمک کرد. یکی از بزرگترین پیشرفت‌هایی که از دانش کلان‌داده‌ها حاصل می‌شود، بلاک‌چین است؛ لجستیک زنجیره تامین منطقه‌ای است که داده‌های GNSS با بلاک‌چین ترکیب شده و به کاربر نهایی یا سازنده اجازه می‌دهد تا محصول خود را در هر مرحله از تولید بطور مداوم و بدون ردیابی کند. شرکت Faizod یک ردیابGPS بلاک‌چین را تولید می‌کند که مختصات GPS را تعیین و آن‌ها را به هر بلاک‌چین منتقل می‌کند. اتصالات بلاک‌چین متعدد امکان‌پذیر است. این مختصات به طور مداوم به عنوان تراکنش‌ها در بانک اطلاعاتی غیرمتمرکز ثبت می‌شوند و این امکان را فراهم می‌کند تا مشتری نهایی یا تولیدکننده بتواند موقعیت مکانی محصول را در فواصل منظم بررسی کند و ببیند محصول مورد نظر از چه مراکز تولیدی عبور کرده است. علاوه بر ردیابی یک محصول از مرحله ساخت، انبارداری و توزیع آن، این فناوری بعنوان اقدامی در برابر جعل و روشی برای کنترل موجودی نیز قابل استفاده است.

3- هوش مصنوعی و بهبود تاثیر کاربردهای GNSS

نمونه‌های زیادی در مورد چگونگی تاثیر هوش مصنوعی و افزایش ارزش افزوده برنامه‌های GNSS وجود دارند. در کشاورزی، فراتر از برنامه اتوماسیون و برنامه فرمان و ورودی، الگوریتم‌های یادگیری عمیق از داده‍‌های هواپیماهای بدون سرنشین و ماهواره برای پیش‌بینی خروجی محصول استفاده می‌‍کنند و به تشخیص بیماری‌های زراعی قبل از گسترش آن کمک می‌کنند. در حمل و نقل جاده‌ای از هوش مصنوعی در اتومبیل‌های خودکار به همراه الگوریتم‌های ناوبری و مدیریت ناوگان GNSS که قبلاً با تصمیمات انسانی تغذیه شدند، استفاده می‌شود. در سایر بخش‌های حمل و نقل مانند دریانوردی با کشتی‌های خودکار نیز همین اتفاق می‌افتد. در محیط جاده‌ای داده‌های GNSS می‌توانند الگوریتم‌های مدیریت ترافیک را نیز تغذیه کنند، در حالی‌که در یادگیری ماشین دریایی با شناسایی مکانی کشتی‌ها ، فعالیت‌ آن‌ها بهینه شده است. همین منطق در بسیاری از بخش‌های دیگر مانند انرژی برای بهینه‌سازی عملکرد هواپیماهای بدون سرنشین برای بازرسی از خطوط برق با استفاده از فرآیندهای یادگیری عمیق صادق است.

4- ایجاد فرصت‌های اقتصادی بزرگ در حوزه بهبود امنیت سایبری GNSS

بهره‌مندی GNSS از نظر امنیتی در راستای رشد بازار امنیت سایبری

امنیت سایبری یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که سازمان‌ها و اشخاص در دو دهه آینده با آن مواجه خواهند شد. بازار امنیت سایبری یکی از سریع‌ترین بازارهای در حال رشد در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات است و فرصت‌های اقتصادی آن بطور مداوم در حال افزایش می‌باشد. GNSS مشابه اینترنت به ستونی از اقتصاد حوزه‌های مختلف تبدیل شده و به همین دلیل یکی از اهداف احتمالی برای مجرمان سایبری است. امنیت GNSS بخشی از استراتژی امنیت سایبری است انتظار می‌رود از رشد بازار امنیت سایبری بهره‌مند شود.

تهدیدات GNSS و تاثیر بر روی بازارهای مرتبط

جعل سیگنال GNSS و تداخل و ایجاد پارازیت بر روی این سیگنال‌ها باعث افزایش نگرانی در مورد برنامه‌هایی می‌شود که موقعیت، سرعت و زمان (PVT) جزو اساس تصمیم‌گیری آن‌ها است. بعنوان مثال، می‌توان به مشارکت، اتصال و تحرک خودکار (CCAM)، همگام‌سازی شبکه‌های ارتباطی، توزیع انرژی، لجستیک، خدمات اضطراری، عملیات پهپادها، مراکز داده و سایر کاربردهایی از این دست اشاره کرد. بهبود امنیت GNSS برای بیشتر ذینفعان GNSS به اولویت تبدیل شده است. تولیدکنندگان دستگاه تلاش و تحقیق خود را برای بهبود استحکام و امنیت گیرنده‌ها افزایش دادند. همچنین این موضوع توسط مدیران برنامه GNSS بسیار جدی گرفته شده است. اتحادیه اروپا در این زمینه پیشگام بوده است و مجموعه‌ای از قابلیت تایید را از طریق Galileo OS-NMA ، SAS و PRS ارائه می‌دهد بهبود امنیت PVT ممکن است با استفاده از فناوری‌های مکمل در سطح گیرنده (به‌عنوان مثال از طریق ادغام حسگر) یا حتی با سایر سیستم‌های مبتنی بر ماهواره‌ها مانند زمان و مکان ماهواره‌ای (STL) مبتنی بر سیستم Iridium تضمین شود. تمام این فناوری‌ها در سال‌های اخیر به عنوان پاسخی به آسیب‌پذیری‌های GNSS توسعه یافته‌اند. سرانجام، همکاری و تبادل اطلاعات بین ذینفعان GNSS و کاربران نهایی منجر به درک بهتر تهدیدات سایبری GNSS شده و به کاربران این امکان را می‌دهد تا ضمن کاهش خطرات مربوطه، از مزایای GNSS به طور کامل بهره‌مند شوند.

5- چالش جامعه سالمند و فرصت پیش‌روی خدمات سلامتی هوشمند

GNSS ابزاری مهم برای برنامه‌های سلامتی بر روی موبایل

تمامی خدمات مربوط به فناوری سلامتی که برای نمایش و ارائه خود به مولفه موبایلی نیاز دارند فرصت‌های جالبی برای استفاده ازر فناوری موقعیت‌یابی بوجود می‌آورند. علاوه بر پشتیبانی از برنامه‌های پیشگیرانه مربوط به تناسب اندام و تندرستی، GNSS با فعال کردن خدماتی مانند محلی‌سازی تماس اضطراری و نظارت بر شهروندان سالخورده نقش مهمی را ایفا می‌کند. در سیستم‌های تماس‌گیرنده اضطراری، برنامه‌های کاربردی و تجاری مانند PulsePoint Respond به افراد این امکان را می‌دهد تا برای قربانیان ایست قلبی کمک‌های لازم برای نجات جان آنان را فراهم کنند. اگر شخصی در این نزدیکی دچار اورژانس قلبی شود کاربرانی که در احیای قلبی ریوی (CPR) آموزش دیده‌اند از طریق سرویس مبتنی بر مکان برای کمک به قربانیان به آن‌ها اطلاع داده می‌شود. شرکت‌هایی مانند Weenect که دستگاه‌های اختصاصی برای ردیابی سالمندان تولید می‌کنند، یک برنامه تلفن هوشمند که امکان نظارت و ردیابی از راه دور را فراهم می‌کند، ایجاد کرده است. این امر به مکان‌یابی، دستیابی و مراقبت از عزیزانی که در شرایط اضطراری پزشکی در قرار دارند یا ممکن است به دلیل شرایطی مانند آلزایمر گم شوند، کمک می‌کند.

6- GNSS و خدمات اشتراکی سیار

انواع مختلفی از خدمات اشتراکی سیار از موقعیت‌یابی GNSS برای تعیین موقعیت استفاده می‌کنند. خدماتی که شامل به اشتراک‌گذاری دارایی مانند دوچرخه، اسکوتر و ماشین می‌شود، مدل‌های تجاری مختلفی دارند. برای نمونه راه‌حل سواری مشترک که در صورت تقاضا توسط Uber ارائه می‌شود. در این مورد، Uber با استفاده از یک مسیر مشترک و یا مقصد مشترک هزینه‌های سفر را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در طی سال‌های گذشته مشخص شده است که دقت موقعیت‌یابی GNSS، در دسترس بودن و قابلیت اطمینان GNSS یک عامل کلیدی برای همه این سرویس‌ها و مدل‌های تجاری است که برای یافتن دارایی و همچنین مدیریت ارائه‌دهندگان خدمات آن‌ها ضروری است.

تماس با ما

تهران، بلوار نلسون ماندلا، خیابان شهید سلطانی، شماره 34

22015926 021

22015926 021

www.dotrinex.ir

info@dotrinex.ir